student

Tekniska högskolan

Tekniska högskolan

Här hittar du kontaktuppgifter till de som arbetar med ditt program.

Allmänna ärenden

Frågor om...

Kontaktperson

Övrig info

Studievägledning

Mona Sörman

Pierre Lindblom

Boka tid via telefon/e-post.

Schema

Josef Efraim

Schemasamordnare/Schemahandläggare

Tentamensschema

Anitha Falk

Maria Farkas

Tentamenssamordnare

Utlandsstudier

Malin Pallman 

Näringslivsverksamheten, externa kontakter

Linda Bergqvist

Examensarbete, NFK, studentprojekt och konferenser, övriga kontakter med näringslivet

IT-frågor, HJ-kortet, utskrifter, användarkonto

IT-helpdesk

 

PingPong

IT-helpdesk 

Högskolans disciplin- och avskiljandenämnd

Anders Andersson

JTHs representant

Ärenden om kränkande behandling

Joakim Brobäck

Olik

Lokalbokning

Josef Efraim


Marknadsföring

Nils Johansson


Utbildningsadministration

Specifika ansvarsområden

Kontaktperson

Ingenjörsprogrammen inom Byggnadsteknik samt Ljusdesign, Sustainable Building Information Management, fristående kurser, påbyggnadsår

Elin Chapman

Ingenjörsprogrammen inom Datateknik, masterprogrammen i UX-design och IT-arkitektur samt Mjukvaruprodukter, Datanätteknik, Grafisk design och webbutveckling

Josefine Andersson

Ingenjörsprogrammen inom Industriell organisation och ekonomi, masterprogrammet i Produktionsutveckling och ledning, fristående kurser, YH

Carina Jonsson

Ingenjörsprogrammen inom Maskinteknik, masterprogrammen i Produktutveckling och material samt Industridesign, 3D-teknik i Värnamo samt Produktutveckling med möbeldesign i Nässjö, YH, Tekniskt basår/bastermin och Visuella effekter i Eksjö

Ulrika Waerland-Gustafsson

Schema- och tentamenshandläggning samt JTH-specifika instruktioner inom utbildningsadministration

Josef Efraim

Lokalbokning

Josef Efraim

 

Högskoleingenjörsprogram

Program

Programansvarig

Byggnadsutformning med arkitektur

Ann-Marie Dahl

Husbyggnadsteknik/Väg- och vattenbyggnadsteknik

Kjell Nero

Mjukvaruutveckling och mobila plattformar

Jasmin Jakupovic

Inbyggda system

Anders Arvidsson

Sustainable Supply Chain Management

Vanajah Siva

Logistik och ledning

Mats Thilén

Industriell ekonomi och produktionsledning

Leif Svensson

Produktutveckling och design

Olof Granath

 

Civilingenjörsprogram

Program

Programansvarig

Industriell produktframtagning

Johan Karltun

Masterprogram

Program

Programansvarig

AI Engineering

Anders Adlemo

User Experience Design and IT Architecture

Vladimir Tarasov

Product development and management

Carin Rösiö

Product development and materials engieneering

Roland Stolt

Industrial design

Lars Eriksson

Sustainable Building Information Management

Annika Moscati

Materials and Manufacturing

Nils-Eric Andersson

Kandidatprogram

Program

Programansvarig

Ljusdesign

Johanna Glans

IT-infrastruktur och nätverksdesign

Sonny Johansson

Grafisk design och webbutveckling

Einav Peretz Andersson

Högskoleprogram

Program

Programansvarig

Visuella effekter

Sofia Lovén

3D-teknik

Carl-Johan Jonsson

Produktutveckling med möbeldesign

Victor Sandgren

Tekniskt basår och bastermin

Program

Programansvarig

Tekniskt basår, Jönköping

Johan Strandler

Tekniskt basår, distans

Jörgen Gustafsson

Teknisk bastermin

Christer Magnusson

Fristående kurser

Ärende

Kontaktperson

Befattning

Studievägledning

Mona Sörman

Studievägledare

Utbildningsadministration

Elin Chapman

Utbildningsadministratör