Stiftelsestyrelse

Stiftelsestyrelsen är Jönköping Universitys högsta beslutande organ. Styrelsen är utsedd av regeringen från 1 maj 2016 till och med 30 april 2019.

Riksdagsledamot Annie Lööf (ledamot 2011-01-27—2013-04-30)

Ordförande

Monica Dahlbom, kammarrättspresident

Ledamöter

Sofia Axelsson, vd Svedberg

Søren E. Frandsen, rådgivare

Göran Hägglund, f.d. partiledare

Johan Ohlson, inköpsdirektör SAAB

Inger Rydén Bergendahl, docent

Mikael Alexandersson, professor Göteborgs universitet. Utsedd av regeringen 16 november 2017 - 30 april 2019.

Agneta Marell, rektor Jönköping University. Ledamot enligt stiftelsens stadgar.

Jacob Wassén, ordförande i Jönköpings Studentkår. Utsedd av studenterna, 1 juli 2017 - 30 juni 2018.

Elisabet Sandblom, universitetslektor. Utsedd av lärarna vid Jönköping University, 1 februari 2018 - 30 april 2019.

Sidan uppdaterad 2018-02-27

Om oss
Sidan uppdaterad 2010-08-16





Genom att surfa vidare på JU.se godkänner du att vi använder cookies. Mer information